Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Trešdiena, 2019.gada 11.decembris   Vārda dienu svin: Voldemārs, Valdemārs, Valdis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 28.decembris  


G.Šķenders: Nākošajā gadā nepieciešama pārdomāta, racionāla un izlēmīga rīcība!

Krīzes gada mācības

Gints Šķenders

Cēsu novada domes priekšsēdētājs

 

  Aizvadītais 2009. bija krasu pārmaiņu gads. Tas bija saspringts, sarežģīts, brīžiem smags, taču noteikti ne slikts gads, jo domāju, ka vairums no mums daudz ko pārvērtēja, saprata un rada spēkus pārmaiņām.

  Pašvaldībai gads iesākās ar ievērojamu budžeta samazinājumu. Pēc pašvaldību vēlēšanām gada vidū finansējums tika apgriezts vēlreiz, tomēr esam spējuši Cēsīs un tagad jau visā novadā šo gadu aizvadīt bez lieliem satricinājumiem. Protams, bija jāpieņem virkne nepopulāru lēmumu, jāsamazina finansējums pašvaldības iestādēm, jāsamazina darbinieku skaits, tomēr pašvaldības prioritārajos virzienos – sociālā aizsardzība, izglītība, drošība - mums ir izdevies saglabāt visas labās iestrādes.

  Ekonomiskās krīzes sekas ļoti jūtamas bija sociālajā sfērā, jo jau no paša gada sākuma strauji pieauga nepieciešamība pēc pabalstiem iedzīvotājiem, kas palikuši bez darba un iztikas līdzekļiem. Un lai arī kopumā budžets bija ievērojami jāsamazina, iedzīvotāju atbalstam paredzēto finansējumu pat spējām palielināt un visi, kam bija nepieciešama un pienācās pašvaldības palīdzība, to arī saņēma. Uzreiz jāteic, ka arī nākošā gada budžetu veidojam tā, lai novada iedzīvotāji būtu sociāli aizsargāti.

  Gribu pateikties visiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūras darbiniekiem, kas strādāja garas stundas, lai pieņemtu, uzklausītu un rastu iespēju palīdzēt apmeklētājiem. Atbalsta saņēmēju skaits šogad ir pieaudzis 30 reizes! Liels paldies visām nevalstiskajām organizācijām, kas organizēja virkni palīdzības pasākumu, lai tie, kam nepieciešams, varētu saņemt ēdienu, drēbes, morālu un psiholoģisku atbalstu. Tieši NVO darbība parādīja, ka palīdzot viens otram, uzmundrinot līdzcilvēkus varam visas dižķibeles pārvarēt.

   Ļoti svarīgi tagad ir izmantot visas pašvaldības iespējas, lai veicinātu uzņēmējdarbību, jaunu darba vietu rašanos. Esam aizsākuši aktīvu dialogu ar uzņēmējiem, lai informētu par atbalsta programmām, iespējamiem ārvalstu sadarbības virzieniem. Praktisks solis ir sagatavotais lēmums par nekustamā īpašuma nodokļa atlaidēm 50 – 70 % apmērā novada uzņēmējiem. Nozīmīgākais pašvaldības devums ekonomikas sildīšanā ir lielie investīciju projekti piesaistot Eiropas Savienības finansējumu – bērnudārzu renovācija, ielu rekonstrukcija, kanalizācijas un ūdensvada tīklu atjaunošana, kas dod iespēju strādāt un nopelnīt galvenokārt tieši Cēsu uzņēmumu darbiniekiem. Arī turpmākajos gados turpināsim realizēt lielos ES līdzfinansētos projektus – ielu atjaunošanu, Kultūras centra un Jaunās pils rekonstrukciju, gada nogalē parakstījām līgumu par finansējumu pašvaldības ēku energoefektivitātes uzlabošanai. Projekta ietvaros paredzēts siltināt arī divas mācību iestādes - pilsētas 2.vidusskolu un Rāmuļu pamatskolu. Arī Vaives pagasta lauksaimniekiem būs iespēja iesaistīties dažādās atbalsta programmās.

  Izglītībā svarīgi, ka esam spējuši saglabāt visas novada skolas gan Cēsīs, gan Vaivē. Nozīmīgākais notikums noteikti bija jaunā bērnudārza atklāšana Cēsīs. Arī Vaives pagastā būs trīs bērnudārza grupiņas, līdz ar to vietas pirmskolas izglītības iestādēs mūsu novadā bērniem ir nodrošinātas. Sporta skolas un interešu izglītības iestāžu darbību ar kreņķiem, bet esam nodrošinājuši. Šogad esam veiksmīgi pārņēmuši Meža skolu, nākošajā gadā nopietni diskutēsim par profesionālās vidusskolas un mūzikas skolas iekļaušanu novada izglītības sistēmā. Šo mācību iestāžu nepieciešamība nav apšaubāma un aicinu šo skolu pedagogus domāt un piedāvāt attīstības modeļus.

  Veselības aprūpē nozīmīga bija poliklīnikas un slimnīcas apvienošana, abām ārstniecības iestādēm saglabājot gan ierastās telpas, gan pakalpojumu apjomu. Nākošais solis būs apvienības izveidošana ar Madonas slimnīcu, kas dos iespēju ne vien saglabāt esošo veselības aprūpes līmeni, bet arī realizēt nopietnus attīstības projektus. Protams, medicīnā galvenā vērtība ir nevis dārga aparatūra un labas telpas, bet zinoši, prasmīgi ārsti, medmāsas. Domāju, ka Cēsis ir un būs pievilcīga darba vieta labiem mediķiem.

  Šogad novada pašvaldība pārņēma arī pansionātu. Kā jau daudzkārt esmu minējis tā ir stabili strādājoša iestāde, taču kolektīvam ir jādomā, ka pilnveidot aprūpi, jo konkurence iezīmējas arī šajā sfērā.

  Kultūras un tūrisma iestādēm līdzekļu būs mazāk, tāpēc arī ir svarīga diskusija par optimālu pārvaldi šajā Cēsīm būtiskajā nozarē. Domāju, ka rodot racionālus risinājumus, ir iespējams nodrošināt pilnvērtīgu darbību arī ar samazinātu finansējumu. Kultūras un tūrisma iestādēm ir jāizvērtē iespējas kā palielināt ieņēmumus.

   Šis nebija viegls gads, taču krīze ir labs skolotājs tiem, kas grib mācīties un iet tālāk uz priekšu. Var, protams, pamatoti pārmest valdībai, ka tā tikai griež un griež, un nedomā par to kā atdzīvināt ekonomiku. Taču cik ilgi vaimanāsim un meklēsim vainīgos? Šis ir jauns pārmaiņu posms, kurā nepieciešama pārdomāta, racionāla un izlēmīga rīcība. To arī mums visiem novēlu!

 

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv