Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Trešdiena, 2020.gada 8.jūlijs   Vārda dienu svin: Antra, Adele, Ada
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 29.janvāris  


Kultūra un attīstība

Kas kultūras nozari sagaida šogad?

 • Šo to jau esam sagaidījuši – Kultūras ministres Helēnas Demakovas atkāpšanos, budžeta samazinājumu Valsts Kultūrkapitāla fondam, vienu no Eiropā lielākajām PVN likmēm grāmatām (21%). Daudzās Latvijas pilsētās budžets vēl nav pieņemts. Liepājas kultūras darbinieki jau ir solidāri vienojušies ņemt bezalgas atvaļinājumu, lai izpildītu pašvaldības parakstīto vienošanos par algu fonda un iestāžu uzturēšanas izdevumu samazinājumu.
 • Vēl šogad turpinām rakstīt atklātās vēstules – to jau paguvuši gan VKKF atbalstītāji, gan muzejnieki, gan arhitekti.
 • Kas mūs vēl gaida? Iespējama ir Kultūras ministrijas apvienošana ar Izglītības ministriju, muzeju nozari sagaida satricinošas pastāvošās sistēmas pārmaiņas, apvienojot muzejus četrās valsts aģentūrās „Latvijas vēsture”, „Latvijas māksla”, „Latvijas literatūra”, „Latvijas daba”. Pašlaik jau tiek reorganizēta (likvidēta) aģentūra “Jaunie “Trīs brāļi””.
 • Skumji, ka arī kaimiņiem Lietuvā neklājas viegli – arī tur grāmatām palielināts PVN no 5% līdz 9%, savukārt Viļņas Eiropas kultūras galvaspilsētas programmai samazināts budžets un notiek izmeklēšana par iespējamo naudas izšķērdēšanu. Toties Vācija un Francija krīzi sagaida, budžetu kultūrai palielinot.

Kā pārvarēt krīzi?

 • Lai krīzi uztvertu kā iespēju un kā daļu no loģiska un cikliska "radošās dekonstrukcijas" procesa, Helmuts K. Anheiers (Helmut K. Anheier, grāmatas "Kultūras un globalizācija: kultūras ekonomika" autors) rakstā "Kā kultūras nozare var pārvarēt finansu krīzi?" piedāvā vairākus īstermiņa risinājumus, kas jo īpaši noderīgi bezpeļņas kultūras organizācijām.
 • Vispirms no jauna jāizvērtē organizācijas pamatvērtības. Visi pieejamie resursi jāiegulda organizācijas galvenās misijas īstenošanā. Sadarbību ar citiem jāattīsta tikai attiecībā uz galvenajām darbības programmām, jāpārdomā iespējas apvienoties vai iegūt komercpilnvaras.
 • Šķērssubsidēšanu var izmantot attiecībā uz mazāk svarīgām darbības programmām, kas garantēti spētu sniegt nozīmīgus ieņēmumus. Savukārt ieņēmumu riski jāsamazina, izvairoties no tiešas atkarības no valdības, sponsoriem, citiem vārdiem sakot – no viena, dominējoša ieņēmumu avota, un dažādojot pašu ieņēmumus.
 • Visbeidzot par saviem plāniem un reorganizāciju jāveic aktīva informācijas kampaņa.

Kā izmantot brīvo laiku?

 • Ja nu jums pret savu gribu ir atradies brīvs laiks, tad ir vairākas (patiesībā – daudzas! tik vajag meklēt!) iespējas, kā uzzināt, iemācīties, apgūt kaut ko jaunu.
 • Britu padome piedāvā iespēju internetā par brīvu mācīties angļu valodu – var apgūt gramatiku, sadzīviskas tēmas, pārbaudīt savu zināšanu līmeni un lasīt jokus.
 • Varat izlasīt pētījumu par demokrātisku kultūru vai arī uzzināt, kā digitālās tehnoloģijas var izmantot skatuves mākslās – mārketinga jomā, izglītības projektos, veicot izrāžu ierakstus un tos arhivējot, administrācijas darbā, līdz pat izrāžu virtuālai pārraidīšanai.
 • Centrāleiropas universitātes Sabiedriskās politikas nodaļa (CEU, Budapešta) piedāvā studiju iespējas maģistra līmenī kultūrpolitikas jomā. Mācības – angļu valodā, pieejamas arī stipendijas.
 • “Culturelab” izdevis jaunu grāmatu – ceļvedi starptautiskai sadarbībai kultūrā “Iztēle bez robežām”, kuras autors ir Latvijas kultūras menedžmenta profesionālajai auditorijai pazīstamais kultūrpolitikas un kultūras menedžmenta eksperts Dragans Klaičs. Grāmata veidota kā praktiska rokasgrāmata kultūras darbiniekiem un kultūrpolitikas veidotājiem, kuriem ir pieredze starptautiskā kultūras sadarbībā vai tā tikai veidojas. Grāmatu meklējiet grāmatnīcās vai pasūtiet pa pastu. Saistībā ar grāmatas iznākšanu “Culturelab” Vidzemes kultūras darbiniekiem rīkoja semināru par starptautisko sadarbību kultūrā. Seminārs ieguva negaidītu atsaucību – piedalījās ap 70 interesentu.
 • Galu galā – aizstaigājiet līdz tuvākajai bibliotēkai vai uzziniet kaut ko jaunu par mākslas vēsturi. Latvijas Nacionālais Mākslas muzejs piedāvā pasākumus un nodarbības dažādām interesentu grupām, starp citu, ne vien bērniem, bet arī pieaugušajiem un pensionāriem. Turklāt mēneša pēdējā svētdienā muzeju var apmeklēt bez maksas!
 • Un vēl – nobalsojiet, atbalstot vienu no trim kandinātpilsētām par Eiropas Kultūras galvaspilsētas statusu 2014. gadā – Cēsīm, Liepāju vai Rīgu.

 

“Culturelab” (kultūras laboratorija) www.culturelab.com ir nevalstiska organizācija, kas dibināta 2005.gadā ar mērķi veicināt ilgtspējīgu sabiedrības sociālo un ekonomisko attīstību, stratēģiski un inovatīvi izmantojot kultūras resursus.

Jaunumus sagatavoja: Baiba Tjarve, baiba@culturelab.com

www.culturelab.comAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv