Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 5.aprīlis   Vārda dienu svin: Vija, Vidaga, Aivija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 29.marts  


Gulbji drīz pārcelsies uz parkiem


Aivars Akmentiņš teksts un foto

 

   Kolīdz Cēsu parku dīķos izkusīs ledus, to krāšņā rota melnie un baltie gulbji atgriezīsies savās vasaras mītnēs. Garo un bargo ziemu gulbji pārlaiduši gluži labi. Kā stāsta putnu kopēja Linda Eglīte, janvārī un februārī, kad bija lielais sals, ziemas mītnē bija jāslēdz papildus sildītāji, jo aukstums, īpaši jau tumšajiem portugāļiem, nepatīk. Ārī doties āra pastaigās gulbji nav bijuši pierunājami. Taču tagad tie jau no agra rīta ir savos āra aplokos, dzīvi sarunājas, staipa kaklus, vicina spārnus un dūšīgi ēd, lai atklājot peldsezonu parku dīķos, būtu labā fiziskā formā.

  Ziemas mītnē melnajiem un baltajiem gulbjiem teritorijas ir nodalītas, jo, kā atzīst Linda, tumšie dienvidnieki ir visai karstasinīgi un rāmajiem ziemeļniekiem varētu arī nodarīt pāri. Ziemas ēdienkarte putniem ir sabalansēta – speciālā barība ar nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām, graudi, kurus dāvāja zemnieku saimniecība „Ieviņas” un dārzeņi. Labus pakaišus gulbjiem nodrošināja zemnieku saimniecība „Līvas”. Par putnu barošanu un turēšanu L.Eglīte regulāri konsultējas ar Rīgas Zooloģiskā dārza speciālistiem. „Gribu vēlreiz atgādināt un lūgt cēsniekus un pilsētas viesus nebarot gulbjus ar maizi vai, vēl ļaunāk, čipsiem. Viņi ir zālēdāji un, ja gribat putnus palutināt, aiznesiet kādu kāposta lapu vai pavasarī pienenes, tās viņi ēd labprāt,” stāsta kopēja.

  Putni savu kopēju pazīst un, kolīdz viņa tuvojas, pieklājīgi sveicina. Arī Linda katru putnu pazīst ne vien pēc izskata un balss, bet arī pēc rakstura. Baltie gulbji Pēteris un Maija ir rāmi un saticīgi. Meža gulbis Mikiņš, kas viņiem piebiedrojās pirms diviem gadiem, jo nespēja aizlidot uz Dienvidiem, savu brīvā putna dabu ir saglabājis. Lai arī spārni apgriezti un palidot nevar, Mikiņš regulāri dodas pārgājienos kājām un Cēsis ir izstaigājis krustu šķērsu. Ja prastu runāt, noteikti varētu būt labs gids. Melnie gulbji Zigfrīds un Odīlija ir krietni enerģiskāki un nešpetnāki par saviem baltajiem sugasbrāļiem. Kā jau cēsnieki to zina, melno gulbju saimē rudenī bija ģimenes pieaugums  un divi jaunie gulbji, brālītis un māsiņa, kas ziemā ir krietni paaugušies un nu jau ir tik pat lieli un patstāvīgi kā viņu vecāki arī priecēs pilsētas apmeklētājus. Jaunajiem gulbjiem vārdi vēl nav doti un cēsnieki ir aicināti izteikt savus priekšlikumus, kā abus daiļos jauniešus varētu saukt.

 

Attēlā: Melno gulbju četrotne atzinīgi novērtē kopējas Lindas Eglītes pasniegtās pusdienas.

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv