Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Otrdiena, 2020.gada 7.aprīlis   Vārda dienu svin: Zina, Zinaīda, Helmuts
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 29.marts  


Somijas piemērs profesionālās izglītības attīstībai Cēsīs


Inese Suija – Markova

Cēsu novada domes deputāte

 

 Pagājušajā rudenī Cēsīs Biznesa inovāciju un uzņēmējdarbības centra īstenotā projekta ietvaros viesojās kolēģi no Tamperes, kas stāstīja par arodapmācības sistēmu Somijā un skolu sadarbību ar uzņēmējiem. Martā neliela Cēsu novada pašvaldības delegācija devās atbildes vizītē uz Tamperes reģionu, lai iepazītu arodizglītības  saturu, mācību programmas, tehnoloģisko nodrošinājumu, pašvaldību līdzdalību. Tas bija vērtīgs brauciens, jo Somijas arodizglītības sistēma ir atzīta par vienu no labākajām pasaulē un iepazīstot to, protams, domājām par somu pieredzes izmantošanu Cēsu Profesionālās vidusskolas turpmākā attīstībā.

 

Somijā liela loma arodizglītībā ir darba vidē nepieciešamo prasmju apgūšanai. Beidzot koledžu, jaunais speciālists ir pilnībā sagatavots tam, lai uzsāktu darbu uzņēmumā vai dibinātu savu firmu. Mācību laikā vismaz pusgadu studentiem ir tā sauktais darba treniņš reālos uzņēmumos. Pasniedzēji kopā ar uzņēmējiem izstrādā detalizētu prakses programmu un, to izpildot, students apgūst darbam nepieciešamās prasmes. Jāatzīmē tas, ka profesionālās izglītības koledžas Somijā ir nodrošinātas ar mūsdienīgām tehnoloģijām. Topošie kokapstrādes speciālisti apgūst programmas, kuras ražošanā izmanto lielas un Eiropā labi zināmas kokapstrādes firmas. Dažas skolās ir biznesa inkubatori, kas kalpo ne vien kā mācību bāze, bet arī kā atbalsta centri mazajam biznesam. Tātad apmācību sistēma ir cieši saistīta ar reālo uzņēmējdarbības vidi un pieprasījumu darba tirgū.

 

Tamperes reģionā pamatā apmeklējām kokapstrādes un metālapstrādes arodizglītības koledžas, jo šie virzieni ir Cēsu Profesionālās vidusskolas programmā. Taču pārliecinājāmies, ka skolai ir svarīgi rast kādu savu oriģinālu virzienu apmācību sistēmā, kas viņu padara īpašu, izcilu, atšķirīgu no tām skolām, kas piedāvā tikai tradicionālās programmas. Mēs bijām Ikalinas Amatniecības un dizaina koledžā, kur blakus koka un metāla apstrādei viņi piedāvā apmācību akordeonu un ģitāru izgatavošanā.  Tā ir vienīgā skola Somijā, kur var apgūt šo mūzikas instrumentu gatavošanas prasmi. Tā nav masveida programma, taču tieši tā ir skolas zīmols. Arī Cēsīs arodskolai jārod kāda programmas niša, kas veicinās skolas atpazīstamību. Bagātais Cēsu kultūrvēsturiskais mantojums dod labu ierosmi šādu nišas programmu izveidei.

 

Vēl jāatzīmē tas, ka profesionālās koledžas Somijā ne tikai sagatavo kvalificētus speciālistus dažādu nozaru uzņēmumiem, bet arī stimulē jaunu uzņēmumu rašanos. Koledžu studenti apgūst biznesa pamatus, var iesaistīties skolu kooperatīvos un jau mācību laikā sākt pārdot savus darinājumus. Tur regulāri notiek biznesa ideju konkursi un balva uzvarētājiem ir nauda sava uzņēmuma izveidošanai.

 

Somu kolēģi ir atsaucīgi un gatavi braukt uz Cēsīm un nodot savu pieredzi mācību programmu izstrādē. Sadarbība turpinās un nākošie soļi būs Eiropas Savienības pārrobežu sadarbības projekta izstrāde, kas dotu iespēju piesaistīt ES līdzekļus mūsu profesionālās vidusskolas attīstībai. Jo laikā, kad audzēkņu skaits profesionālajās skolās samazinās, aktīvi jāmeklē iespējas piesaistīt jauniešus. Un to var izdarīt piedāvājot mūsdienīgu izglītības vidi, augsta līmeņa tehnoloģijas un mācību programmas, kas atbilst pieprasījumam darba tirgū. Tāpēc arī novada pašvaldība izvērtē iespēju pirkt bijušo tipogrāfijas ēku Gaujas ielā Profesionālās vidusskolas vajadzībām.

 

Kopumā pārliecinājāmies, ka mūsu redzējums par profesionālās izglītības attīstību Cēsīs ir tuvs apmācību sistēmai Somijā, tāpēc jāturpina sadarbība un labajām iecerēm jārada reāls saturs.Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv