Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 19.janvāris   Vārda dienu svin: Andulis, Alnis
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 29.maijs  


Svētdien Cēsīs mainīs ābolus pret cigaretēm

2009. gada 31. maijā Cēsīs, Rožu laukumā laikā no 10:00-12:00 Pasaules Veselības organizācijas „Pasaules diena bez tabakas” ietvaros iedzīvotājiem būs iespēja apmainīt cigaretes pret ābolu, ko organizēs Latvijas Sarkanā Krusta Cēsu komitejas jaunieši sadarbībā ar Cēsu pašvaldības aģentūru „Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra” un HIV un atkarību profilakses kabinetu. Šīs akcijas mērķis ir pievērst iedzīvotāju uzmanību smēķēšanas problēmai un kaitīgumam.

Rīkosimies, jo tikai kopīgi apzinoties, cik kaitīga ir šī atkarība un cik daudzveidīgas ir tās izpausmes, iespējams cīnīties pret to un pasargāt gan savu, gan citu cilvēku veselību.

Kopš 1987.gada Pasaules Veselības organizācijas dalībvalstis atzīmē pretsmēķēšanas dienu ar mērķi piesaistīt uzmanību tabakas epidēmijai, kā arī saslimšanai un mirstībai.

Tabakas dūmi satur vairāk kā 4000 ķīmisku vielu, nikotīnu, darvu, benzpirēnu, amonjaku, zilskābi u.c.

Nikotīns ir visizteiktākā atkarību radošā viela, pārspējot heroīnu, kokaīnu, alkoholu, kofeīnu un marihuānu!

Tabakas lietošana ir vadošais nāves iemesls pasaulē, kas rada 5 miljonus nāves gadījumu gadā. Pierādījumi liecina, ka smēķēšana skar gandrīz katru ķermeņa orgānu. Tā ir iemesls 90% plaušu vēža gadījumu un ir saistīta ar citiem vēža veidiem, piemēram, sirds un aknu vēzi, kā arī ar emfizēmu, bronhītu, astmu un citām elpošanas ceļu slimībām. Citi ar tabakas lietošanu saistīti veselības riski ir dažādas sirds un asinsvadu slimības, kā arī neauglība. Smēķētāju bērniem biežāk ir bronhīts, plaušu karsonis, astma, vidusauss iekaisums.

Latvijā tabakas lietošanas sekas ir cēlonis vismaz 4380 priekšlaicīgām nāvēm katru gadu – vismaz 12 cilvēki dienā Latvijā mirst no slimībām, kas ir saistītas ar tabakas lietošanu. Nāves cēlonis visbiežāk ir sirds un asinsvadu saslimšanas, visvairāk tieši vecuma grupā virs 65 gadiem.

Iedzīvotājiem būtu jāapzinās, ka viena no bīstamākajām smēķēšanas blakusparādībām ir pasīvā smēķēšana. Smēķētāji pakļauj riskam ne tikai savu veselību, bet par pasīvajiem smēķētājiem padara tos cilvēkus, kas viņiem atrodas vistuvāk, bieži vien vismīļākos cilvēkus - savu ģimeni un draugus. Atrodoties pasīvā smēķētāja statusā, cilvēks ieelpo dūmus, kas netiek filtrēti, tie satur daudzas ķīmiskas vielas augstākā koncentrācijā nekā tie, ko ieelpo smēķētājs, tajā skaitā darvu un nikotīnu. Jāatceras, ka no tabakas dūmu ierosinātām slimībām mirst ne tikai cigarešu, cigāru un citu tabakas produktu smēķētāji, bet arī cilvēki, kas nav smēķētāji, bet ieelpo tabakas dūmus atrodoties līdzās smēķējošiem cilvēkiem, tātad pasīvie smēķētāji.

Tabaka ir kaitīga ir jebkurā formā, proti, – cigaretēs, pīpēs, ūdenspīpēs, šņaucamajā tabakā, cigāros, bezdūmu cigaretēs un pat arī cigaretēs ar augļu aromātu.

Tiks piedāvāts iemainīt cigaretes pret ābolu, jo, kā zināms, ābols ir visuniversālākais auglis, tas satur vairāk nekā 50 svarīgu vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un augļskābju:

·         Ābolos esošās vielas pazemina holesterīna līmeni asinīs, regulē asinsspiedienu un uzlabo sirdsdarbību;

·         āboli palielina organisma aizsargspēju pret dažādām slimībām;

·         āboli uzlabo aknu un zarnu trakta darbību, palīdz organismam attīrīties no dažādiem sārņiem un uzlabo ādas izskatu.

Uzziņa:

Palīdzība internetā, kā nesākt smēķēt vai kā atmest: http://lv.help-eu.com.

Plašāka informācija no www.sva.lv

 

Informāciju sagatavoja

HIV un atkarību profilakses kabineta konsultante

 Evija Lejniece

t. 64127884

evija.lejniece@dome.cesis.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv