Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Sestdiena, 2020.gada 4.jūlijs   Vārda dienu svin: Uldis, Ulvis, Sandis, Sandijs
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2005.gada 29.novembris  


Cēsu muzeja speciālisti referē 1905.gada revolūcijas simtgadei veltītā konferencē

Cēsis, 29.11.05.

 

 

Aizvadītajā nedēļā Cēsu Vēstures un mākslas muzeja speciālisti Tālis Vigo Pumpuriņš un Dace Cepurīte lasīja referātus starptautiskā konferencē “Informācija, revolūcija, reakcija: 1905-2005”, kas no 23. līdz 25. novembrim norisinājās Rīgas Latviešu biedrībā.

 

Konferencē, kas bija veltīta 1905.-1907. gada revolūcijas simtgadei, Cēsu muzeja galvenais speciālists krājuma izpētes jautājumos T.Pumpuriņš uzstājās ar referātu “Terora lielmeistars – Alberts Traubergs no Cēsīm”. Darbs veltīts šodien mazāk zināmajam novadniekam Traubergam - vienam no ievērojamākajiem un savdabīgākajiem 20.gs. sākuma Latvijas brīvības cīnītājiem, kurš revolūcijas laikā bija Latviešu Sociāldemokrātu Savienības vadītājs un viens no redzamākajiem latviešu sociāldemokrātu nelegālās preses izdošanas organizatoriem. Pārliecināts par terorisma lietderīgumu, Trauberga organizētie atentāti bija vērsti pret augstām amatpersonām, kuras bija vainojamas revolūcijas nežēlīgajā apspiešanā. Traubergs tika tiesāts ar nāves sodu 1908. gadā, bet viņa brālis Eduards Traubergs bija viens no tiem, kuri 1918. gada 18. novembrī proklamēja Latvijas Republiku.

 

Cēsu muzeja speciāliste krājuma uzskaites jautājumos D.Cepurīte konferencē piedalījās ar referātu „Cēsu grāmatnieki 1905. gada revolūcijā”, kurā viņa iepazīstina ar ievērojamākajiem Cēsu grāmatniekiem 20.gs. sākumā. Kā spilgtāko personību latviešu grāmatniecībā speciāliste min Jāni Ozolu - vienīgo grāmatizdevēju Vidzemē, kurš Vecpiebalgā izdeva latviešu rakstnieku jaunākos darbus. Viņš izdeva arī sev personīgi pazīstamo literātu Raiņa un Aspazijas lugas un dzejoļu krājumus, kas atbilda sabiedrības tā laika revolucionārajam noskaņojumam, bet ko daudzi Rīgas grāmatizdevēji cenzūras dēļ baidījās izdot. Par publikācijās izteikto aicinājumu gāzt pastāvošo sabiedrības iekārtu J.Ozols 1905. gadā tika arestēts un vēlāk arī nošauts.

Lai iepazīstinātu ar novadnieka J.Ozola aktīvo darbību grāmatniecībā, 1. decembrī D.Cepurīte ir uzaicināta piedalīties arī Vecpiebalgas vidusskolā, kur viņa lasīs referātu “Rainis un J.Ozols”. Jāpiebilst, ka grāmatniecības attīstība Cēsu rajonā ir D.Cepurītes jau pirms 20 gadiem sākts pētniecības darbs.

 

Abi Cēsu muzeja speciālisti atzīst, ka piedalīšanās konferencē ir vērtīga pieredze, kas devusi iespēju paraudzīties uz pretrunīgi vērtētajiem revolūcijas notikumiem no dažādiem aspektiem un bez ideoloģiskiem aizliegumiem.

Konferenci organizēja Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību. Piedalīties konferencē bija aicināti bibliotēku, arhīvu un muzeju darbinieki, vēsturnieki un citu nozaru speciālisti.

Informāciju sagatavoja:

Baiba Vītiņa

Vidzemes Vēstures un tūrisma centra

Sabiedrisko attiecību un mārketinga speciāliste

Tālr.: 41 27755Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv