Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Trešdiena, 2020.gada 1.aprīlis   Vārda dienu svin: Dagnis, Dagne
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2006.gada 30.jūnijs  


Sievietēm no 1.jūlija vecuma pensiju piešķirs no 61 gada vecuma

Informācija medijiem

30.06.2006.

 

No rītdienas, 1.jūlija, vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums sievietēm 60,5 gadu vietā būs 61 gads.

Pensijas vecuma paaugstināšana notiek saskaņā ar likumu Par valsts pensijām. Tā paredz, ka sievietēm un vīriešiem vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums ir 62 gadi. Vīriešiem jau šobrīd tas ir 62 gadi. Savukārt sievietēm vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums pakāpeniski tiks palielināts līdz 2008.gada 1.jūlijam, kad tiks sasniegts 62 gadu vecums. Minētais pensionēšanās vecums sievietēm tiek paaugstināts pa pusgadu, un tas notiek reizi gadā – 1.jūlijā.

Labklājības ministrijas (LM) speciālisti uzsver, ka pensijas vecuma palielināšana ir nepieciešama, lai nodrošinātu pensiju sistēmas finansiālu stabilitāti ilgtermiņā, jo, ja nemainītu vecajā pensiju sistēmā noteikto vecumu (55 gadi sievietēm un 60 gadi vīriešiem), pietrūktu līdzekļu pensiju izmaksai, kā rezultātā būtu nepieciešams paaugstināt sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi strādājošiem.

Līdzīga pieredze, palielinot pensionēšanās vecumu, ir arī citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs kā, piemēram, Lietuvā, Igaunijā un Ungārijā, kurās ir noteikta kārtība, kādā sistemātiski palielina sieviešu pensionēšanās vecumu, lai pakāpeniski tuvotos vidējiem ES rādītājiem.

Atgādinām, ka tiesības uz vecuma pensiju ir cilvēkiem, kuri sasnieguši likumā noteikto pensijas piešķiršanas vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 10 gadiem.

Līdz 2008. gada 1.jūlijam pensiju var pieprasīt priekšlaicīgi – divus gadus pirms likumā Par valsts pensijām noteiktā vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem.

Cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem un kuri ir izaudzinājuši līdz astoņu gadu vecumam piecus vai vairāk bērnus vai bērnu invalīdu, ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju piecus gadus pirms vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanas.

Papildus informācija par pensiju politiku Latvijā un ES dalībvalstīs ir pieejama LM interneta mājas lapas sadaļā – Pensijas (http://www.lm.gov.lv/?sadala=252).

 

Informāciju sagatavoja: 

Vineta Bērziņa, Komunikācijas departamenta direktore(7021632, 6497758), vineta.berzina@lm.gov.lv,

Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste (7021665, 9538825), marika.kupce@lm.gov.lvAtpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv