Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Svētdiena, 2020.gada 5.aprīlis   Vārda dienu svin: Vija, Vidaga, Aivija
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2010.gada 30.augusts  


Par nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanu

 

         Atsaucoties  uz   rakstu laikrakstā Druva 28.08.2010. ”Nepareizi  aprēķina īpašuma  nodokli”,  sniedzam savu  skaidrojumu, kāpēc  radušies šie  trīs   maksāšanas  paziņojumi.

         jau iepriekš  minēts, ka  ‘’mājokļa  nodoklis’’ šogad  tiek aprēķināts  pirmo gadu. Aprēķinu veicam vadoties  no Valsts zemes  dienesta kadastra  reģistra  datiem. Konkrēti U.I.Bregmaņa  kunga īpašumam tika norādītas 12/13 domājamās daļas, bet otrai mājas īpašniecei 1/13 domājamās  daļas. Pēc šādiem datiem arī tika izsūtīts  pirmais  maksāšanas paziņojums.

Tad saņēmām U.I.Brengmaņa  kunga  iesniegumu, kurā norādīts, ka  viņam  pieder  ½  domājamā  daļa  no īpašuma. Tika  veikts pārrēķins  un  nosūtīta atbildes vēstule.

   Pēc dienas ieradās  trešā mājas īpašniece, kas uzrādīja pirkuma līgumu, sakot, ka nav  saņēmusi nekustamā īpašuma aprēķinu. Tā arī  radās  trešais maksāšanas  paziņojums. Jāpiebilst, ka  īpašums U.I. Brengmaņa  kungam  nav sakārtots, jo nav reģistrēts Zemesgrāmatā.

    Aprēķinot ‘’mājokļa nodokli’’ tiek aplikta dzīvojamā  platība, kā arī  koplietošanas telpu  domājamās daļas.U.I. Brengmaņa kungam dzīvojamai platībai 77,9 m² klāt nāk koplietošanas telpu domājamās daļas, kas arī veido 94,05 m².

        Lielākās  neskaidrības  ir  tieši par  īpašuma  kadastrālo vērtību  un  mājokļa platību.

          Kadastrālo  vērtību  nosaka  Valsts  zemes  dienests, ņemot  vērā katras dzīvojamās ēkas celšanas gadu, materiālus, % nolietojumu, tirgus koriģējošo koeficientu, tādēļ nevar salīdzināt it kā divas vienādas mājas dažādos pilsētas rajonos. Pie dzīvokļu privatizācijas ir privatizētas konkrētas domājamās daļas no kopīpašuma, ko veido dzīvojamā platība un koplietošanas platības, par ko arī tiek aprēķināts ‘’mājokļa nodoklis’’. Tāpat domājamās daļas no zemes, ja parēķinātu savas daļas pret pieguļošo ēkas zemes platību, tad sanāktu zemes m² ko redzam maksāšanas paziņojumā.

   Liela  pieguļoša  zemes platība ir, piemēram,  Rīgas ielā 73,  ( 1840 kv.m), kas  sadalās uz četriem  dzīvokļiem, lai gan iedzīvotāji šo zemi reāli neizmantojot, bet pie privatizācijas ir privatizētas arī zemes domājamās daļas, kas arī nosaka ka esi nekustamā īpašuma nodokļa maksātājs (garāžas  privatizētas  bez  zemes domājamās daļas).

    Otra  problēma ir, kad  Valsts zemes  dienesta   kadastra  reģistra  datos, tieši  dzīvokļu  īpašumos,  bieži  ir nepareizs īpašnieks. Dzīvoklis  jau ir pārdots, mainīts, atdāvināts  un Zemesgrāmatā jau  noformēts  cits īpašnieks, bet VZD datos šī informācija nav  salabota. Aicinām ziņot par šīm kļūdām, lai novērstu šīs  neprecizitātes.

     Ar  šo  gadu  tiek  apliktas  arī  jaunbūves, nepabeigtā  celtniecība, pamati, jo kadastra reģistra sistēmā ir klasificēts būves tips – individuālās dzīvojamās mājas  un vasarnīcas, kas ir NĪN maksāšanas objekts.

    NĪN  par  nedzīvojamo fondu  tiek  rēķināts 1,5 %  no kadastrālās  vērtības, neatkarīgi  no tā vai saimnieciskā darbība tur  notiek vai  nenotiek. Īpašniekam pašam  ir jāpārrēģistrē  telpas  atbilstoši  lietojumam.

              Likums ‘’Par nekustamā īpašuma nodokli’’ nosaka maksājuma  termiņus,   nokavējuma  naudas  nerēķina  piecas dienas  pēc termiņa  iesākšanās, atgādinām ka pēdējais nomaksas termiņš ir š.g.15.novembris.

            

Uz  sadarbību, lietu sakārtošanu  un  sapratni   aicinām  visus nekustāmā  īpašuma  īpašniekus, nomniekus un lietotājus,  kuri  nav vēl saņēmuši  aprēķinu 2010.gadam vai  arī ir  kādi  neskaidri jautājumi, griezties  Cēsu  novada pašvaldībā  vai  zvanīt pa  telefonu 64122586  nodokļu  inspektorēm Inesei  Urjānei un Dacei   Miezītei.Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv