Pašreiz esat atvēruši iepriekšējo lapas versiju - un tāpēc informācija var būt novecojusi. Ieteicams skatīt jauno lapas versiju: www.cesis.lv.

    
              LV    RUS    ENG    GER    Trešdiena, 2020.gada 8.jūlijs   Vārda dienu svin: Antra, Adele, Ada
  
 Par Cēsu novadu
 Pašvaldība
 Tūrisms
 Sociālā palīdzība
 Kultūra
 Izglītība
 Sports
 Uzņēmējdarbība

Top.LV

Latvijas Reitingi2009.gada 30.decembris  


Par siltuma tarifu Cēsīs

Šī gada nogalē Cēsu pilsētas iedzīvotāji vērsās pašvaldībā ar lūgumu skaidrot un ietekmēt maksas apjomu par siltumu Cēsu daudzdzīvokļu mājās. Situāciju par siltumtarifa veidošanos un pamatotību skaidro Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rozenbergs:

 

„Pašvaldības pienākums ir organizēt pakalpojumus, tostarp, siltumapgādi. Pašvaldība šo funkciju uzticējusi pildīt nomniekam. Cēsu dome 2001.gadā parakstīja līgumu ar uzņēmumu SIA “Cēsu Būvnieks” (kopš 2007. gada SIA CB) par pamatlīdzekļu ilgtermiņa nomu, tādējādi nododot pilsētas siltumapgādi privātā sektora apsaimniekošanā.

   Tomēr rezultāts nebija tāds kā pašvaldība vēlējās, arī iedzīvotāju sūdzības to apstiprināja. Ilgus gadus starp pašvaldību un nomnieku notika nepārtraukta sarakste par darbības optimizāciju, taču izmaiņu uz labo pusi nebija. Tāpēc pašvaldība pieņēma lēmumu mainīt operatoru, par to kļuva “Jaunā fabrika”, kas ir starptautiskas kompānijas “Dalkia” meitas uzņēmums ar darba pieredzi Latvijā. Viņi piegādā siltumu arī Valmierā, kur tarifs krietni zemāks. Iedzīvotāji arī to savos pārmetumos ne reti atzīmē, bet Valmierā viņi šo tarifa samazinājumu panākuši trīs gadu laikā. Cēsīs jaunais operators ir tikai pusgadu, un tik īsā laikā nevar gaidīt ātrus rezultātus.

Šī gada sākumā Cēsu siltumtīklu iepriekšējais operators SIA „CB” Vidzemes Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram iesniedza jauno paaugstināto siltuma tarifu. Regulators šo tarifu apstiprināja, taču iedzīvotāji bija sašutuši un pamatoti vaicāja – kā tas var būt, ka gāzes cenas pazeminās, bet maksa par siltumu pieaug? Arī pašvaldībā uzskatām, ka tarifa paaugstināšana nebija pamatota, tāpēc vērsāmies Administratīvajā tiesā ar prasību izskatīt tarifa paaugstināšanas pamatotību.

Lieta ir izskatīta pirmajā tiesu instancē un tajā domes prasība ir noraidīta. Šo spriedumu pārsūdzējām, jo tajā nav  vērtēta mūsu prasības būtība – cik pamatots bija regulatora lēmums apstiprināt paaugstināto siltuma tarifu. Tiesa ir plaši un brīžiem arī emocionāli vērtējusi kāds ir bijis pašvaldības un nomnieka ieguldījums siltumtīklu uzturēšanā un secinājusi, ka pašvaldība ir nepietiekoši rūpējusies par pilsētas siltuma apgādes modernizāciju. Te nu jāatgādina, ka Siltumtīkli tieši tāpēc tika nodoti nomā, lai privātuzņēmējs tos efektīvi apsaimniekotu, investētu modernizācijā, samazinātu siltuma zudumus un gūtu ienākumus uz ekonomijas rēķina, nevis nemitīgi paaugstinot tarifu.

           Arī pēc siltumtīklu pamatlīdzekļu nodošanas ilgtermiņa nomā privātuzņēmumam 2001.gadā, siltumapgāde pilsētā vienmēr ir bijusi pašvaldības dienas kārtībā. Esam piesaistījuši  līdzekļus 600 tūkstošu latu apmērā, no kuriem 400 tūkstoši ir Eiropas Savienības investīcijas, pārējais pašvaldības līdzfinansējums. Par šo naudu ir rekonstruēti siltuma tīkli vairāk nekā piecu kilometru garumā, izstrādāti tehniskie projekti un modernizācijas ekonomiski tehniskais pamatojums. Pašvaldība ir izmantojusi visas iespējas līdzekļu piesaistei siltumtīklu modernizācijai un tāpēc arī mums radās jautājums – vai regulators pamatoti apstiprināja paaugstināto tarifu siltumam? Spriedumu pārsūdzējām, lai nākošajā instancē tiesa kompetenti izvērtētu siltuma izmaksu aprēķinus un sniegtu vērtējumu tam, cik pamatots ir esošais siltuma tarifs. Šāds vērtējums viestu skaidrību par siltuma ražošanas un piegādes izmaksām Cēsīs.          

Iedzīvotāji uzskata, ka siltums ir pārāk dārgs, ražotāji apgalvo, ka ir lielas tīklu ekspluatācijas izmaksas. Iedzīvotāji pārmet pašvaldībai to, ka siltums ir dārgs, bet domē  nav neviena eksperta, kas nodarbotos tikai ar siltuma apgādes jautājumiem, pārzinātu situāciju un varētu precīzi pateikt kādas ir siltuma ražošanas un piegādes izmaksas Cēsīs. Tāpēc valstī izveidota speciāla institūcija - Sabiedrisko pakalpojumu regulators, kur ir atbilstoši speciālisti, kas spēj izvērtēt un noteikt tarifu pamatotību. Mums radās šaubas par regulatora kompetenci, tāpēc sniedzām prasību tiesā. Tas ir vienīgais veids kā šajā gadījumā pašvaldība var aizstāvēt iedzīvotāju intereses. 

          Tagadējais Cēsu siltumtīklu operators uzņēmums „Jaunā fabrika” ir iesniedzis pašvaldībā tīklu modernizācijas koncepciju. Deputāti to izvērtēs, diskutēsim ar uzņēmuma pārstāvjiem un aicināsim iedzīvotājus vērtēt šo koncepciju un sniegt savus priekšlikumus.

          Arī pēc domes pasūtījuma izstrādātajā “Cēsu pilsētas centralizētās siltumapgādes attīstības koncepcijā 2008.-2020.gadam” minēts, ka Cēsīs daudzdzīvokļu namiem ir zema energoefektivitāte. Koncepcijā teikts, ka siltumapgādes sistēmas tehniskie resursi (it īpaši siltumtīkli) pilsētā ir nolietoti, tāpēc nepieciešams četrcauruļu sadales tīklu sistēmas aizstāt ar ēku individuālajiem siltummezgliem un divcauruļu sadales sistēmu. Viena no četrcauruļu sadales tīklu lielākajām problēmām ir lielie siltumenerģijas zudumi, kas ir aptuveni divas reizes lielāki, salīdzinot ar zudumiem divcauruļu sistēmā.

Tāpēc koncepcijā noteikti vairāki mērķi, pie kuriem pašvaldība arī pieturēsies, aicinot uz to arī siltuma ražotāju, namu apsaimniekotājus un iedzīvotājus. Īstermiņa programmā paredzēts pāriet uz divcauruļu sistēmu, bet ilgtermiņā veicināt un aktivizēt ēku energoefektivitātes pasākumu īstenošanu. To visu paveicot, kopējais siltumenerģijas ietaupījums varētu būt aptuveni 30 - 50 procenti.

Daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus es aicinu nopietni padomāt par ēkas siltināšanu. Situācija ir pateicīga, jo ir pieejams Eiropas Savienības finansējums šim mērķim, kas ir 50% no kopējām izmaksām. Arī celtnieku pakalpojumi ir pieejami un tie šajā brīdī nav dārgi. Pie tam ES līdzfinansējumu var saņemt ne tikai mājas siltināšanai, bet arī apkures sistēmas atjaunošanai, logu nomaiņai. Šis ieguldījums noteikti atmaksājas, diemžēl ekonomiskā situācija valstī ir tāda, ka cilvēki nejūtas droši par nākotni un izvairās uzņemties vēl kādas papildus finansiālās saistības.

          Saprotam esošo situāciju, bet pašvaldība diemžēl nedrīkst ieguldīt līdzekļus privātu māju un dzīvokļu labiekārtošanā. Esam izmantojuši valsts piedāvāto iespēju un jau pavasarī veiksim vairāku pašvaldības ēku siltināšanu.”

 

 

Informāciju sagatavoja

Cēsu novada pašvaldības

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Ieva Karlsberga

t. 64121677; 26469249

ieva.karlsberga[at]dome.cesis.lv

www.cesis.lv

 Atpakaļ...     Aktualitātes

     Pasākumi
     Ziņu arhīvs
 
© Cēsu novada pašvaldība, Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101, tālrunis 64161800, fax 64161801, e-pasts: iac@dome.cesis.lv. izstrādāts: evolution.lv