Sadarbība ar kaimiņu pagastiem, rajona padomi un starptautiskajiem partneriem
Sadarbība ar kaimiņu pagastiem
Amatas novada padome, Cēsu pilsētas dome, Priekuļu pagasta padome un Raiskuma pagasta padome 2001.gada 27.jūlijā noslēdza brīvprātīgu savstarpējās sadarbības līgumu, kurš paredz šo pašvaldību speciālistu un vadītāju kopīgu darbu aktuālu problēmu risināšanā. Sadarbības līgumam 2002.gadā pievienojās arī Vaives un Straupes pagasts. Sadarbības līgums nosaka kopīgos darba virzienus:
izglītībā,
teritorijas plānošanā un līdzsvarotā ekonomiskā attīstībā,
dalība Vidzemes Attīstības aģentūrā,
komunālās saimniecības politikas veidošanā,
dalība dažādos projektos.
Sadarbība ar Cēsu rajona padomi un citām reģionālajām institūcijām
Cēsu pilsētas dome aktīvi piedalās Cēsu rajona padomes rīkotajās sēdēs un komitejās, jo Cēsis ir rajona administratīvais, ekonomiskais, izglītības, veselības aizsardzības, u.c. centrs.
Cēsu pilsētas domes un Cēsu rajona padomes kopīga projekta rezultāts ir Tūrisma Informācijas Centra izveide. Sadarbībā ar Cēsu rajona padomi realizēti lieli projekti tūrismā. PHARE programmas ietvaros 2000. gadā izveidota tūrisma objektu datu bāze, tūrisma attīstības stratēģiskais plāns, izstrādāta pieejamības, ceļu infrastruktūras attīstības stratēģija, izdots jauns tūrisma ceļvedis un tūrisma karte.
Pēdējo gadu laikā Cēsu pilsētas dome ir pārņēmusi un veiksmīgi administrē vairākas Cēsu rajona padomei piekrītošas funkcijas, piemēram, izglītības finansējuma administrēšana.
Laba sadarbība ir izveidojusies ar Cēsu rajona padomes teritoriālajiem plānotājiem - tiek risinātas pilsētas un rajona plānošanai nozīmīgas problēmas, notiek kopējas konsultācijas par dalību Vidzemes Attīstības aģentūrā.
Cēsu pilsētas domes deputāti 2001.gada 14.jūnijā pieņēma lēmumu par Cēsu pilsētas patstāvīgu iestāšanos Vidzemes Attīstības aģentūrā, tādējādi rodot sev iespēju aktīvi līdzdarboties reģiona attīstībā un plānošanā.
Sadarbība ar starptautiskajiem partneriem
Sadarbību ar ārvalstu partneriem Cēsu pilsētas dome sākusi jau 1991.gadā, noslēdzot sadraudzības līgumus ar Tyreso (Zviedrija) un Venafro (Itālija), 1992. g. - Achim (Vācija), un 1996.g. , sadarbojoties ar rajona padomi, - Frederiksberg (Dānija). 2000. gadā noslēgts sadraudzības līgums ar Rokiškis (Lietuva). Realizēti projekti dažādās nozarēs, arvien aktīvāk attīstās ekonomiskā sadarbība.
Līgums starp Cēsu un Tyreso pilsētām paredz sadarbību pieredzes apmaiņā pašvaldību administrēšanā, dabas aizsardzībā, izglītībā, medicīnā un kultūrā. Vairāki projekti realizēti sporta un izglītības jomās jaunatnei. Katru gadu vairākiem 12. klašu skolēniem ir iespēja apgūt pieredzi uzņēmējdarbībā Tyreso pilsētas uzņēmumos. Cēsu uzņēmējiem ir iespēja iegūt informāciju par izstādēm un tirgiem Zviedrijā.
Koris Vidzeme ir veicinājis sadarbību kultūras jomā ar sadraudzības pilsētu Venafro, tagad uzmanība pievērsta sadarbībai uzņēmējdarbībā. Tiek izstrādāts projekts veiksmīgas informācijas apmaiņas nodrošināšanai par aktualitātēm abās pilsētās, tūrisma iespējām, ekonomisko sadarbību un citiem sadarbības veidiem.
Jau sesto gadu Cēsu sadraudzības pilsēta Vācijā ir Ahima. Sadarbības galvenais virzītājspēks ir Ahimas Cēsu Draudzības biedrība, kura darbojas gan Cēsīs, gan Ahimā. Biedrības jauniešu grupā ir visu Cēsu skolu skolēni. Abās sadraudzības pilsētās organizē skolēnu nometnes. Sadarbība attīstījusies kultūras, izglītības un sporta jomās, realizēti vairāki projekti sociālajā jomā: Vidzemes kamerorķestra, Pils kora un individuālu mūziķu koncerti, volejbola un galda tenisa sacensības, mākslinieku izstādes Ahimā, Ahimas sociālā palīdzība Cēsu trūcīgajiem iedzīvotājiem. Izglītības darbiniekiem bijusi iespēja apskatīt Ahimas mācību iestādes. Gūta pieredze pašvaldības darbā.
Lai attīstītos sadarbība arī ekonomiskajā jomā, Ahimā viesojusies Cēsu uzņēmēju delegācija.
Sadarbības līgums ar Lietuvas pilsētu Rokiškis noslēgts 2000. gadā. Tas paredz sadarbību pieredzes apmaiņas veicināšanā pašvaldības administrēšanā, vides aizsardzībā un sociālajā sfērā; tūrisma, izglītības, kultūras un sporta jomās. Akcentēta sadarbība starp jaunās paaudzes cilvēkiem. Tiek veicināti sakari starp uzņēmējiem un kompānijām Cēsu un Rokiškis pašvaldībās. Abu pilsētu sadarbības attīstība noris strauji, kopīgi realizēti vairāki projekti izglītībā, notikusi skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieku pieredzes apmaiņa.
Kaut gan oficiāli sadarbības līgumi ir parakstīti ar piecām ārvalstu pašvaldībām, partneru loks dažādos pilsētā īstenotajos projektos ir plašāks un aptver lielu daļu Eiropas un visas Skandināvijas valstis.
Arvien vairāk pilsētas iedzīvotāju interesējas par Eiropas Savienību, tādēļ būtiska ir pašvaldības veiksmīgā sadarbība ar institūcijām, kas sniedz nepieciešamo informāciju (Latvijas Attīstības Aģentūra, Eiropas Informācijas Centrs, u.c.).
2002. gadā sākta sadarbība ar Omskas apgabalu Krievijas Federācijā, realizējot savstarpējas vizītes, organizējot bērnu nometnes un Omskas latviešu pieredzes apmaiņas vizītes Cēsīs. Tiek meklēti ceļi veiksmīgai ekonomiskai sadarbībai ar Sanktpēterburgu - 2003. gadā paredzēts noslēgt sadarbības līgumu.
Kā sena Hanzas pilsētu savienības locekle Cēsis aktīvi iesaistās savienības rīkotajos projektos un piedalās tradicionālajās Hanzas dienās, kas katru gadu notiek kādā no 200 dalībpilsētām.
Cēsis kopā ar Jēkabpili, Liepāju, Rēzekni, Rīgu un Ventspili ir Baltijas pilsētu savienības locekle un piedalās starptautiskās konferencēs un semināros. Šī savienība sastāv no 101 pilsētas ap Baltijas jūru un veido kopīgus projektus kultūras, sociālajā, dabas aizsardzības un ekonomiskajā jomā, paverot jaunas sadarbības iespējas. Cēsīs 2001. gada martā viesojās Baltijas pilsētu savienības valdes locekļi - pilsētas domē notika BPS valdes sēde, 2002.gadā Cēsīs tika organizēts Transporta komisijas riteņbraucēju seminārs un 2003.gadā paredzēta Tūrisma komisijas sanāksme. Cēsis aizvien vairāk sāk izmantot Baltijas pilsētu savienības piedāvātās iespējas un priekšrocības.